


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Pánske šperky
- Prstene
Pánske šperky - Prstene
Prstene nosia muži po stáročia. Nielenže prezrádzajú rodinný stav ich majiteľa, ale môžu byť formou prejavu postavenia, privilégií alebo príslušnosti k určitým spoločenským kruhom, napríklad nosením univerzitného podpisu alebo motorkárskeho klubu. Často sú len módnym doplnkom a dotvárajú celý styling. Dnes sa tento typ pánskych šperkov, teda pečatné a prstene pre mužov pomaly vracia do povedomia, no stále sa dá vnímať ako niečo gýčové.
Ich nosenie však nie je vyhradené len tým, ktorí chcú ukázať svoj status. Signety a prstene pre mužov sa dnes vyrábajú zo širokej škály materiálov. Ich dizajn môže byť napríklad elegantný alebo rockový, vďaka čomu si každý milovník tohto šperku nájde to svoje. Signety a pánske prstene sa dnes dajú kúpiť nielen v klenotníctve, ale aj v obľúbených obchodoch s oblečením, ktoré ponúkajú pánske doplnky a doplnky. Tento druh šperkov propagujú aj exkluzívne módne domy ako napr Versace, Maison Margiela a Alexander McQueen.
Ako si vybrať perfektné pečatné prstene a prstene pre mužov?
Medzi materiály, z ktorých sa dnes vyrábajú prstové šperky, patria nielen drahé kovy, ale aj tie menej nápadné, ako je napríklad drevo. Pre svoju nadčasovosť a odolnosť voči poškriabaniu sú zlaté šperky obľúbené. Treba však pripomenúť, že rýdze zlato je mimoriadne mäkký kov náchylný na poškodenie, preto je niekedy lepšie zamerať sa na jeho nižšie testy, aby boli výrobky odolnejšie a odolnejšie voči deformáciám, škrabancom a poškodeniu. Rovnako nadčasové a nemenej elegantné je striebro, ktorého nepochybnou výhodou je cena oveľa nižšia ako zlato. Striebro je odolné, ale je náchylné na zafarbenie. Medzi ďalšie kovy, z ktorých sa vyrábajú pečatidlá a prstene, patria napr platina, extrémne ľahký titán alebo nezničiteľný volfrám (voliteľne karbid volfrámu). Stojí za to mať na pamäti, že niektoré zliatiny zlata a striebra obsahujú kovy, ako je nikel a meď, ktoré môžu niekedy spôsobiť alergickú reakciu.
V klenotníctve sa na výrobu prsteňov pre mužov používa aj keramika, drevo, silikón, zamak - čo je zliatina zinku s hliníkom a navyše meďou alebo napríklad mangánom. Pánske pečate môžu byť hladké, erbové alebo podobne ako prstene zdobené všetkými druhmi kameňov (napr. diamanty, rubíny, jantáry) alebo ľubovoľnými motívmi. Môžu byť tiež personalizované gravírovaním. Riešením pre alergikov bude výber šperkov z platiny, volfrámu a karbidu volfrámu, keramiky, dreva a zamaku známeho ako zamak.